SÜNDMUSED

Tähetund MTÜ on 23. novembril 2011 loodud vabaühendus, mis on võtnud oma südameasjaks Jõgeva kui kogu Eesti noorte kultuurielu tähtsündmuste jätkuva toimumise tagamise. Tähetunni katuse all elavad:

Jõgevalt pärit poetessi auks toimuvad Jõgeval juba alates 1993. aastastast Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Gümnaasiuminoored üle Eesti kogunevad Jõgevale igal sügisel armastatud luuletaja sünnipäeva paiku novembri lõpus, et luua ja nautida luuleteatrit. Sügisese kooliteatrite kohtumise eestvedajateks olid kuni 2011. aastani Betti Alveri fond ning Jõgeva Gümnaasium. 2012. aastal, mil toimus 20. “Tähetund”, oli Betti Alveri fondi asemel luuleteatri suursündmuse eestvedajaks juba mittetulundusühing Tähetund koos Jõgeva Põhikooliga.

2006. aastal sai üle vabariigi tuntud gümnaasiuminoorte luulefestival “Tähetund” endale väikese õe. Toimus esimene põhikoolile mõeldud luuleteatri festival. Traditsioone jätkates on festival igal aastal jaanuaris toimudes tasapisi kosunud ning kasvanud. Alates 2012. aastast on festivali korraldajaks  Tähetund MTÜ ja Jõgeva Põhikool.

Kõik algas Jõgevalt. Nagu esimesed sammud ja sõnad, nii ka muusika. Siis tulid ajad, mil igal siitkandi inimesel oli põhjust uhkusega öelda, et just Jõgevalt on pärit helilooja Alo Mattiisen. Tema loomingu jäädvustamiseks korraldab Jõgeva Gümnaasium alates 1997.aastast (Tähetund MTÜ alates 2012.) Alole pühendatud muusikapäevi.

Muusikanädal on Jõgeva linnas iga-aastaseks suursündmuseks ja sellel on oma kindel koht vabariigi kultuurikaardil. Muusikapäevad pakuvad nii osavõtjatele kui ka publikule hingerõõmu ja põnevaid muusikaelamusi.

Kuna tegemist on konkursiga, siis ei pääse mööda žüriist, keda traditsiooniliselt kutsutakse “Suureks Kõrvaks” ning kuhu kuuluvad Eesti muusika- ja teatrimaailma tipud.

Muusikapäevade mitteametlikuks hümniks on A. Mattiiseni ja J. Leesmenti laul “Proloog-epiloog” muusikalist “Väike merineitsi".

Kord aastas kohtuvad Peipsi ääres kõik head inimesed, olud ja asjad. Eesti suvi, teater, teatrisõbrad, päikene ja heinamaa… Koos loovad nad idüllilise maagia, mille kõik võtab kokku üks sõna – Ranna.

Kooliteatrite suvekool Rannal on ilmselt vanimaid omalaadseid suviseid harivaid kohtumisi, mis on järjepidevalt toimunud juba peaaegu kolmkümmend aastat. Noori teatrihuvilisi harivad kutselised näitlejad, lavastajad, koreograafid, muusikud ja teised oma ala spetsialistid. Lisaks toimuvad koolitused ka kooliteatrite juhendajatele.

MTÜ Tähetund soovib panustada Jõgevamaa noorte kirjanduslikku eneseväljendusse. Nõnda toimub juba korduvalt Jõgeva Linnaraamatukogus Jõgevamaa põhikoolidele, gümnaasiumidele ja põhiharidusel baseeruvatele ametikoolidele mõeldud ilulugejate võistulausumine. Osalema oodatakse õpilasi 4.-12. klassini. Konkursil selgitatakse välja maakonna parimad etlejad, kes sõidavad esindavad oma piirkonda üleriigilisel konkursil.

Eesmärgiks on suurendada õpilaste huvi luule ja proosapalade lugemise ja esitamise vastu, anda võimalus sõnaliseks eneseväljenduseks, teha kokkuvõtteid ja analüüsida õpilasetlejate luule ning proosatekstide interpreteerimist.